Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

ivana jankovicivana jankovicИзложба графика Они уопште ниједну ствар неће сматрати реалном, осим ове сенке Иване Јанковић, асистента на Филолошко-уметничком факултету, биће отворена у понедељак 4. јула 2022. године, у 20.00 часова, у Малом ликовном салону Културног центра Новог Сада, и моћи ће да се погледа до 18. јула 2022. године.

Серија графика Они уопште ниједну ствар неће сматрати реалном, осим ове сенке… не представља стварност – Ивана Јанковић зна да се уметношћу подражавања не може освојити стварност нити досегнути истина, и због тога је отклон потражила у Платоновој Алегорији о пећини и – сенкама. Сенке су антитеза стварном знању, оне су метафора илузорних аспеката живота… […] Сенке су између стварности, истине, и оних који истину траже. […] Следећи мисао Едварда Вестона, америчког фотографа – да се фотографија, односно фотографска камера „може присилити да лаже само уз напор“ – уметница је донела одлуку да, бавећи се графиком, успостави привилегован однос са стварношћу, да присили графику, а паралела би била потпуна када би било речено и бакарну матрицу – да не лаже. Одредила је поље деловања, опцртала сопствени део стварности, и упустила се у процес његовог освајања. После мноштва припремних радова, експеримената, успешних покушаја, али и погрешака, мукотрпних кривудања, која су, истина, полазиште имала у годинама учења, она је пронашла начин, механички и имперсоналнан, близак фотограму као специфичном фотографском поступку, да стварност забележи. У једном тренутку, стварност је, у оној мери и оном делу у којима се томе стремило, била освојена. Сенке су почеле да бивају ухваћене и претворене у композиције дивног склада. […]  (Из текста Стварност – освајање и деконструисање Владимира Ранковића)

Ивана Јанковић (Крагујевац, 1996) завршила је студијски програм ОАС Графички дизајн 2019, и мастер студије Ликовне уметности (модул Графика) 2021. године, на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу. Студент је докторских интердисциплинарних студија Дигитална уметност на Универзитету уметности у Београду. Током мастер студија радила је као сарадник у настави за ужу уметничку област Графика и графичке технике, а од 2021. године асистент је за исту област. 

Изложба

У оквиру конкурса Шта нам тешко који је расписан кроз програм ,,Млади су закон" Министарства омладине и спорта Републике Србије, у организацији Младих истраживача Србије и низа невладиних организација (Центар за грађанско деловање, ТИМ42, Покрет горана Војводине, ГМ Оптимист), у првом конкурсном кругу одобрен је пројекат PARALLEL REALITIES.
Наставници Катедре за унутрашњу архитектуру препознали су могућност да се кроз позивни конкурс Шта нам тешко активирају студенти изван обавеза редовне наставе, чиме ће се оспособити за алтернативни вид ангажовања у заједници, самостално истраживање, деловање и утицање на заједницу чији су део, како би постали главни утицајни фактор за промену прилика у културној сцени града и повећању видљивости њиховог рада у јавном простору.
Катедра за унутрашњу архитектуру конкурисала је са два пројекта:
1. PARALLEL REALITIES – просторно-уметничка интервенција у јавном простору (Стари камени мост)
Ментори: Наталија Богдановић, доцент и др Бојана Пашајлић, доцент
Студенти: Огњен Павловић, Наталија Чекеревац, Страхиња Стојадинов и Александар Петровић
(друга година ОАС).
Реализација пројекта PARALLEL REALITIES планирана је за октобар 2022. године.
Конкурс Шта нам тешко расписан je од стране програма „Млади су закон 2022“, а има за циљ побољшање услова живота у локалним заједницама, као и усавршавање и развој предузетничких и социјалних вештина код учесника на пројекту.
Кроз конкурс ,,Шта нам тешко" ће се до децембра 2022. године финансијски и менторски подржати 135 омладинских волонтерских пројеката широм Србије који се тичу: организовања активности, уређења и реновирања јавних простора у месту у ком живите, организовање акција у циљу заштите животне средине, промовисања међугенерацијске сарадње, спровођења различитих промотивних кампања, организовања активности едукације и размене знања и вештина.

9

У оквиру 10. међународне интердисциплинарне конференције О Архитектури, у организацији Странд,  која се и ове године одржава у Српској академији наука и уметности – САНУ, уз тематску изложбу у Галерији науке и технике, први од пратећих догађаја била је радионица Нова урбана соба (New Urban Living Rooms).

Радионица је одржана са циљом да се поново осмисли и дизајнира нова типологија урбаног места сусрета који превазилази просторе за комерцијално коришћење као што су кафићи са столовима и столицама. Радионице су се одржавале у три града под менторством аутора концепта Мануел Коладо Арпија и професора са матичних факултета. 

У оквиру Филолошко-уметничког факултета на Катедри за унутрашњу архитектуру под менторством доцента Наталије Богдановић  и доцента Бојане Пашајлић настала су четири пројекта:

 

Parallel Realities

Огњен Павловић
Наталија Чекеревац
Страхиња Стојадинов
Александар Петровић

Fix the broken parts!

Данијела Аксић
Невена Матић
Анђела Мијатовић
Марта Ђурић
Александар Ђукић

Stairs as Room – Room as Stairs

Марија Дидић
Неда Петронијевић
Милица Радојковић
Анђела Хаџић

The Dome

 

Јована Могић-Сретеновић
Катарина Тодоровић

Assim Albaw 

 

Први реализовани пројекат Fix the broken parts! остварен је 23. 6. 2022. године на Тргу Св. Ђорђа у Крагујевцу, а реализација преостала три пројеката предвиђена је за почетак нове академске године.

poster min

Изложба Награда Пиранези 2021 - Међународна архитектонска изложба (Београд, 2022.) отворена je 23. 6. 2022 на Архитектонском факултету, Универзитета у Београду (Булевар краља Александра 73/II, 11000 Београд, Србија) у оквиру манифестације БИНА (Београдска интернационална недеља архитектуре).

Пирански дани архитектуре (ПДА) у сарадњи са Београдском интернационалном недељом архитектуре (БИНА) и Архитектонским факултетом (Универзитет у Београду) представљају Међународну архитектонску изложбу за Награду Пиранеси 2021.
На изложби се приказује поставка у облику 47 реализација архитеката и 34 студенстких пројеката које је номиновало једанаест (11) националних селектора из једанаест (11) европских држава (Аустрија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Чешка, Грчка, Маџарска, Италија, Словачка, Словенија, Србија, Црна Гора), реализованих у последње две године.

Међународни жири је доделио награду, два признања и једно студентско признања Пиранези 2021.
Изложба је била приказана у новембру 2021. године у Пирану и Порторожу и од тада наставља свој пут у 11 земаља учесница.

У овој трећој сезони за Србију на Пиранским данима архитектуре (ПДА), укључена је и српска студенска селекција из Крагујевца, а 2021. године (38. едиција конференције) конференција је проширена и на Црну Гору. Тако се конференција и награда интензивно проширује на регионално подручје где је ово међународно дешавање било присутно од 1983. године. Награда Пиранези додељује се од 1989. у оквиру Пиранских дана архитектуре (ПДА) који је међународни архитектонски догађај са једном од најдужих традиција на свету и дешава сваку претпоследњу суботу у новембру у приморским градовима Пиран и Порторож у Словенији.

У склопу изложбе Катедра за унутрашњу архитектуру учестује са два рада:

Cenceptual design of jewellery store ,,Studio Glina’’ Kragujevac,

Рад представља пројекат настао у склопу предмета Основи пројектовања стилског ентеријера, ак. година 2020/2021. 

Студент: Симона Благојевић

Ментор: др Бојана Пашајлић, доцент

Regeneration of the Urban Zone of Ivo Lole Ribar Street, Kragujevac,

Рад представља пројекат настао у склопу предмета Типологија и ликовни елементи традиционалне архитектуре и Урбани дизајн, ак. година 2020/2021. 

Студент: Магдалена Стојадиновић,

Ментори: др Бојана Пашајлић, доцент и Наталија Богдановић, доцент

Намера конференције је евалуација актуелних архитектонских трендова и презентација најиновативнијих идеја архитектонске и просторске продукције на подручју Средње Европе. Конференција ПДА представља и потиче савремену квалитетну контекстуалну архитектуру и културни диверзитет.

Трајање изложбе предвиђено је за месец дана, до 23. 7. 2022. године.

17 bina program vertikalan en 19 maj min

У уторак 28. јуна, у 19 сати, у Универзитатској галерији биће отворена Годишња изложба радова студената Одсека за примењену и ликовну уметност. Излагачи су актуелни студенти студијских програма основних академских и мастер академских студија Ликовне уметности, Графички дизајн и Унутрашња архитектура.

Са посебним задовољством вас обавештавамо да Филолошко-уметнички факултет, поводом 20 година постојања, представља крагујевачкој јавности још једну изложбу, под називом Графички дизајн – 20 година ФИЛУМ-а

Ова јубиларна година обележена је богатим програмом, те Вас овом приликом позивамо да присуствујете отварању изложбе Одсека за примењену и ликовну уметност, која ће се одржати у четвртак 23. јуна 2022. године, у Контакт галерији СКЦ-а Крагујевац (ул. Радоја Домановића бр. 12, Крагујевац)

Поставку изложбе чине радови 16 аутора који су похађали наставу на студијском програму Графички дизајн Одсека за примењену и ликовну уметности, која ће пружити увид у уметнички рад овог студијског програма. 

,,Изложба радова, сада већ афирмисаних стваралаца, који су похађали наставу на студијском програму Графички дизајн, на занимљив начин репрезентује различите правце којима су кренули након завршетка факултета. Од бављења графичким дизајном у ужем смислу, преко обогаћивања уметничког израза новим медијима до посвећеног рада у образовању, излагачи својим радовима презентују, пре свега садашњим студентима, широк опсег могућности коришћења стечених знања и вештина.“

Свечано отварање изложбе заказано је за 20 сати, а изложбу ће отворити редовни професор Видан Папић.

 

Pozivnica DIZAJN page 0001

Студенти Графичког дизајна другу годину заредом организују изложбу фотографија у Галерији Дома омладине Крагујевац. Изложене фотографије настале су током академске 2021/2022. године на редовној настави на предметима Фотографија (основе) 1 и Фотографија (основе) 2, коју изводи професор Александар Павловић.
У оквиру тематски одређених задатака на поменутим предметима, студенти показују способност доброг компоновања у фотографији, освајајући простор слике прочишћеним језиком ахроматске фотографије на првој, а бавећи се колористичким односима на другој години студија.

Простор је доминантно заступљени мотив у првој групи, као сведок различитих приступа истој теми и техници. Радови студената друге године нас подсећају на идентитет као кључну преокупацију свих аутора на изложби. Сада већ потпуно особене, фотографије у боји из друге групе приказују – кроз портрет подједнако колико и кроз простор – фрагменте различитих реалности, служећи се колористичким односима, необичним или уобичајеним ракурсима, али и материјалношћу фотографисаних објеката.

Присутни су радови следећих студената:
Фотографија (основе) 1: Даница Денић, Ивона Савовић, Мина Радовић, Магдалена Тијанић, Ана Јовановић, Милица Премовић, Емилија Николчевић, Александра Милановић, Тијана Ковачевић, Илија Лазић, Маша Могић

Фотографија (основе) 2: Јана Лазовић, Јелена Талевска, Наташа Пумпаловић, Ивона Радовановић, Јелисавета Петровић, Ирина Митровић, Милена Кадић, Лена Сретеновић, Катарина Аксић


Изложба ће бити отворена у понедељак, 20. јуна, у 20 часова, у Галерији Дома омладине Крагујевац.

Добро дошли!

NASLOVNA najava 01

Поводом обележавања 20 година постојања Филолошко-уметничког факултета, у Кући Ђуре Јакшића, у среду, 15. јуна 2022, биће отворена изложба посвећена овом јубилеју.

Филолошко-уметнички факултет у Крагујевцу представља крагујевачкој јавности изложбу под називом Унутрашња архитектура– 20 година ФИЛУМ-а, која обухвата поставку радова филумниста Одсека за примењену и ликовну уметност – студијског програма Унутрашња архитектура. Кроз дела седам аутора, бивших студената ФИЛУМ-а, свеобухватно је илустрован уметнички рад овог студијског програма кроз претходне две деценије.

Свечано отварање изложбе заказано је за 20 сати, а изложбу ће отворити продекан за уметност, др Јелена Атанасијевић, редовни професор и шеф Катедре за унутрашњу архитектуру, др ум. Катарина Лончаревић, ванредни професор.

Plakat

У склопу међународне Изложбе архитектонских пројеката централне Европе номинираних за награду Piranesi, која се одржава 31. 5 – 12. 6. 2022. године у Музеју сувремене умјетности у Загребу, биће изложена два рада студенткиња Катедре за унутрашњу архитектуру:

Cenceptual design of jewellery store ,,Studio Glina’’ Kragujevac,

Рад представља пројекат настао у склопу предмета Основи пројектовања стилског ентеријера, ак. година 2020/2021. 

Студент: Симона Благојевић

Ментор: др Бојана Пашајлић, доцент

Regeneration of the Urban Zone of Ivo Lole Ribar Street, Kragujevac,

Рад представља пројекат настао у склопу предмета Типологија и ликовни елементи традиционалне архитектуре и Урбани дизајн, ак. година 2020/2021. 

Студент: Магдалена Стојадиновић,

Ментори: др Бојана Пашајлић, доцент и Наталија Богдановић, доцент

2 min

Позивамо вас да, дана 8. јуна 2022. године од 19 сати, у Галерији Високо техничке школе струковних студија у Крагујевцу, присуствујете отварању завршне изложбе радова студената четврте године сликарства. 

Добро дошли!

 

Pozivnica druga verzija 2